O raráši Mlíkovi

Třináct pohádek z tajuplného lesa, plného nástrah překvapení i dobrých pomocníků. Vypráví o tom, jak lesní raráš přišel k nezvyklému jménu, jak se spřátelil s venkovským klukem Kubou a jak mu pomohl zvítězit nad zlou čarodějnou babou.

1.-7.díl Pro Českou televizi vyrobil Krátký fi lm Praha a.s. ve studiu U sedmi skal

8.-13díl Pro Českou televizi vyrobilo studio U sedmi skal

Zrození raráše

Zlá bába dostala od čertů kouzelný kabát, píšťalku a zlatou větvičku. Z kouzelného kabátu se zrodí lesní raráš. Raráš se spřátelí s vesnickým klukem Kubou a dostane od něj jméno.

Povedená hospodyně

Bába zaklela Kubovu maminku a jako vzdálená příbuzná se vetřela do chalupy. Prohání Kubu a chce do své moci dostat raráše i kouzelnou píšťalku, kterou jí Mlíko z lesa odnesl.

Bábin obchod

Všechna zvířata na statku pomáhají Kubovi. Bába je odvede do města, aby je na trhu prodala. Rarášovo kouzlo způsobí, že se obchod nevydaří. Rozzlobení kupci vyženou bábu z města a zvířata se vracejí zpátky domů.

Pařez

Bába vyčaruje z kouzelného kabátu víly, aby v lese utancovaly Kubu a chalupníka Bohouše. Bohouš je ale na tancování dřevo. Podupe vílám nohy a bába ho ve vzteku promění ve starý pařez. Kuba s Mlíkem dovezou pařez do vesnice a vrátí Bohoušovi lidskou podobu.

Houby

Kuba s Mlíkem jdou na houby. Bábino kouzlo je vláká do hlubokého lesa. Mlíko zvětší jednu z hub a společně s Kubou se z jejího klobouku rozhlíží. Bába pošle čerty, aby oba přátele chytili. po divoké honičce Kuba s rarášem čertům uniknou.

Čertí hrad

Kuba se nechává zlákat bludičkou a opouští raráše. V hloubi lesa ho bába promění v kuželku pro čertí kuželník. Mlíko kamaráda hledá a najde ho s ostatními proměněnými lidmi v podzemí čertího hradu. V zápase s bábou zruší raráš zlé kouzlo, sám je ale proměněn v kus dřeva.

Bábin konec

Bába se ještě jednou pokusí zaplést chlapce do svých kouzel. Pramenitá voda z lesní bystřiny ale zlomí zlou moc čertího kabátu, vrátí rarášovi život a osvobodí i ostatní lesní bytosti, které bába ovládala. Bába na

světě prohrála a čerti ji odnášejí do pekla.
Černá voda

V pekle musí bába za trest čertům vyprat prádlo. S čertí špínou vyletí z pekla na zem a nutí Kubu, aby pral místo ní. Mlíko očaruje prádlo, to proti bábě bojuje. Nakonec Mlíko pomocí kouzelného mlýnku pošle bábu i s pekelnou špínou zpátky do pekla.

Košťata

Bába musí v pekle zamést. Koště se jí však v divokém tanci poláme. Bába jako pokroucená vrba pronikne na zem. Kuba a Mlíko ji na trakaři s proutím odvezou do vesnice. Tam bába promění všechna košťata ve vojáky a pošle je na Kubu a raráše. Mlíko posune věžní hodiny a popletená bába se propadne do pekla.

Oříšky od černé skály

Bába má čertům v pekle uvařit. Dala se ale do čarování a shodou náhod se jí podařilo nabít se mocnou silou. Chce získat kouzelné oříšky, které jí před nosem utrhli Kuba s Mlíkem. Oživí kameny v lese, aby raráše a Kubu dopadly. V poslední chvíli vystoupí ze skály anděl a oba kamarády zachrání.

Podkova

Bába si chce vzít za muže Belzebuba. Belzebub se vymlouvá na ztracenou podkovu. Tu Kuba s Mlíkem právě odnesli kováři Josífkovi. Bába se kováře bojí, a tak nechá do pekla spadnout celou kovárnu. Ale Mlíko s kovářem dostanou kovárnu šťastně na povrch.

Rohovec

Bába chce mít rohy, aby se líbila Belzebubovi. Nejdřív je chce vzít zvířatům, pak zkouší dřevěné. Mlíko přeměněný na strakapouda poradí rostlinu rohovec, která roste na dně rokle. Bábě narostou tak ohromné parohy, že si je musí ulámat, aby se dostala z rokle ven.

Bába na prameni

Kuba a Mlíko vyčistili na mýtině studánku. Mýtina se zazelenala a ožila. To se nelíbí bábě, která chce mýtinu obrátit v poušť a uspořádat tam zásnubní hostinu s Belzebubem. Spojenými silami obou kamarádů zvířátek se voda na mýtinu vrátí a bábu odnese daleko z kraje.